13 Mayıs 2012 Pazar

Dostel Veteriner Kliniğin de İstanbul Martıları

Fotoğrafın Sol tarafında ki veteriner hekim İ.Etem Güner  - Sağ tarafında ki yardımcı hekim.
İstanbul’un martılarını araştırmaya, sorup, soruşturmaya devam ediyoruz… Haliyle daha fazla ve farklı bilgiye nasıl ulaşabiliriz diye beyin fırtınası yaparken martıları bir de veteriner hekimlerine sormayı düşündük… Onlara martıların türlerini, özelliklerini, yaralı martıların ne sebeplerden dolayı getirildiklerini ve bu konu ile vatandaşların duyarlılıklarını, martıların yoğun oldukları bölgeleri gibi soracağımız soruları hazırladık.


Röportaj için gittiğimiz klinik, Fatih bölgesinin en eski kliniklerinden birisi olan “Dostel Veteriner Kliniği”. Klinik evcil hayvanların teşhis, tedavi ve cerrahi müdahalelerinin yapıldığı, her türlü bakım ve beslenme ürünlerinin bulunduğu bir klinik.

Sorularımızı 1979 da İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun olan veteriner hekim İbrahim Etem Güner’e sorduk.


   Ø   İstanbul için bir simge tanımlamanızı istersek, bu sizin için ne olur?

Kız kulesi, Boğaz, Dolmabahçe, İstanbul da ki güvercinler, kuşlar, martılar, kediler, köpekler…

  Ø   Martılar hakkında sahip olduğunuz bilgileri paylaşabilir misiniz?

Türlerini özelliklerini içeren piyasa da birçok kitap var. Hatta veteriner fakültesinden de ulaşılabilir. İki üç çeşit olduklarını hatırlıyorum, iri orta ve renklerine göre türleri mevcut ama şuan tam olarak hatırlayamıyorum.

  Ø  Yaralı martı getiren vatandaşlar oluyor mu?

Yaralı martı getiren çok sayı da vatandaş oluyor. Daha çok kanatları kırık ve enfeksiyon hastalıkları nedeniyle getiriliyor. Bir de gıda zehirlenmeleri olarak martılar geliyor. Burada her türlü tedavilerini yapıyoruz.

  Ø   Martılarla ilgili olan proje duydunuz mu?

Özellikle martılarla ilgilenenleri, çok sevenleri, fotoğraflarını çekenleri biliyorum fakat martı derneği ya da proje vs. gibi bir şey duymadım o konu hakkında bir bilgim yok.
Bizim İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yaban kuşlarıyla ilgili çalışan bir bölümümüz var. Çok zorda kaldığımız da sıkıştığımız zaman onların yardımlarını istiyoruz.

  Ø  Martılar için rehabilitasyon merkezi olduğunu biliyor musunuz?

         Sadece martı olarak yok fakat kuşlara özgü var. Hayvan barınaklarında kısmen yaralı martılar için veteriner hekimler buralarda onlara yardımcı oluyorlar.

  Ø  Martılarıyla ünlü herhangi bir yer biliyor musunuz?

Bütün ülkeler de bütün şehirler de insan çöpünün olduğu her yer de martı vardır. Deniz kenarı yerleşim merkezlerinde daha yoğunlar tabi.

  Ø  Martılar İstanbul da nerelerde daha yoğun olarak mevcutlar?

Deniz kenarları, Eminönü, Karaköy, boğaz ve halkalı. Bir de adalar olabilir ama oralar da daha çok yuvalanmaya uygun olduğu için.

^Röportajın neticesinde ise, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinde yaban kuşlarıyla ilgili çalışan bölümden, ilerleyen haftalar için raporumuza faydası olabileceğini düşündüğümüz hoca ile irtibata geçebiliriz. Sayın İ.Etem martılar hakkında o bölümün hocasının daha çok bilgiye sahip olduğunu dile getirdi.^ 

Yardımlarından dolayı veteriner İ. Etem Güner’e bir kez daha teşekkür ediyoruz…
Fatih de Malta Çarşısında ki balıkçıların misafirleri olan martılar dan biri...

EMİNÖNÜ SAHİL...


Klinikten sonra Malta çarşısına geçerken gördüğümüz hasta kedi.. 


Dostel Veteriner Kliniği Blog Sayfası

Dostel Veteriner Kliniği Facebook Sayfası


1 yorum:

  1. Sayın blog kullanıcısı sitenizdeki makaleleri ve paylaşımlarınızı www.disdoktoru.com.tr sağlık ekibi olarak bu paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz. Size tüm blog hayatınızda başarılar diler teşekkür ederiz...

    YanıtlaSil